Top-seeded Brunswick ‘A’ swept all three opponents by matching 7-0 scores at the 2019 HEAD U.S. High School Team Championships to reach the finals for an impressive eighth-straight year. The Bruins will face rival #2 Haverford for the Division I Justi Cup, hosted by Trinity College, on Sunday, February 3, at 4:00 p.m.
The finals appearance by Brunswick is the program’s 12th overall, dating back to 2004. Sunday’s championship is also the fourth-straight championship showdown between the Bruins and Haverford. Brunswick topped Haverford in 2016 and 2018, while Haverford won the crown in 2017.
Ahead of the championship match, the Bruins ‘A’ team (9-0) swept Taft in an opening-round match on Friday, 7-0. Brunswick posted a similar 7-0 shut-out wins on Saturday over Hotchkiss in the quarterfinal and Deerfield in the semifinal.
In the same Division I bracket, the Brunswick ‘B’ team topped Shipley (5-2), before a setback in the quarterfinal to Deerfield (5-2). Following the Deerfield loss, the ‘B’ team dropped a 4-3 match to Hotchkiss on Saturday evening. The squad is set to play Belmont Hill in the classic plate for seventh-place overall on Sunday at 1:20 p.m.
First Round: Brunswick ‘A’ vs. Taft
#1. (B) Nick Spizzirri won (11-6,11-9,11-3)
#2. (B) Brian Leonard won (11-8,14-12,11-7)
#3. (B) Dana Santry won (11-5,11-7,11-7)
#4. (B) Pierce Henderson won (11-5,11-1,11-5)
#5. (B) Coulter Mackesy won (11-3,11-5,11-4)
#6. (B) Mac Aube won (11-6,11-5,11-8)
#7. (B) Will Jones won (11-4,11-2,11-2)
Quarterfinal: Brunswick ‘A’ vs. Hotchkiss
#1. (B) Nick Spizzirri won (11-3,11-3,11-2)
#2. (B) Brian Leonard won (11-7,11-4,11-2)
#3. (B) Dana Santry won (11-1,11-1,11-7)
#4. (B) Pierce Henderson won (11-7,11-4,11-8)
#5. (B) Coulter Mackesy won (11-4,7-11,11-4,6-11,11-7)
#6. (B) Mac Aube won (11-4,11-7,11-5)
#7. (B) Tad Carney won (11-6,11-5,11-5)
Semifinal: Brunswick ‘A’ vs. Deerfield
#1. (B) Nick Spizzirri won (11-6,11-5,11-7)
#2. (B) Brian Leonard won (5-11,11-3,11-2,11-9)
#3. (B) Dana Santry won (11-9,11-7,11-1)
#4. (B) Pierce Henderson won (11-6,6-11,8-11,11-3,12-10)
#5. (B) Coulter Mackesy won (11-5,11-9,11-4)
#6. (B) Mac Aube won (11-5,11-5,17-15)
#7. (B) Will Jones won (11-9,10-12,11-2,11-7)
First Round: Brunswick ‘B’ vs. Shipley
#1. (B) PK Keller lost (11-3,11-2,11-5)
#2. (B) David Beeson lost (10-12,11-8,10-12,11-9,11-7)
#3. (B) Patrick Keller won (11-9,11-5,8-11,11-7)
#4. (B) Andrew Aube won (6-11,12-10,11-5,11-9)
#5. (B) Will McLaren won (9-11,11-4,10-12,11-6,11-7)
#6. (B) Charles Heath won (11-4,11-3,11-7)
#7. (B) Caleb Boateng won (11-6,11-3,11-6)
Quarterfinal: Brunswick ‘B’ vs. Deerfield
#1. (B) PK Keller lost (11-2,11-4,11-9)
#2. (B) David Beeson lost (11-7,11-6,11-8)
#3. (B) Patrick Keller won (11-5,11-13,12-10,12-10)
#4. (B) Andrew Aube lost (5-11,11-8,11-7,12-10)
#5. (B) Will McLaren lost (11-4,12-14,11-3,11-6)
#6. (B) Charles Heath lost (11-7,11-9,16-14)
#7. (B) Caleb Boateng won (11-5,11-6,8-11,8-11,11-5)
Classic Plate Semifinal: Brunswick ‘B’ vs. Hotchkiss
#1. (B) PK Keller lost (11-4,11-6,11-8)
#2. (B) David Beeson lost (11-9,11-8,13-11)
#3. (B) Patrick Keller lost (10-12,11-7,11-8,11-3)
#4. (B) Andrew Aube won (11-5,15-13,11-4)
#5. (B) Charles Heath lost (11-8,8-11,8-11,12-10, 9-8 [retired])
#6. (B) Caleb Boateng won (11-9,11-9,8-11,12-10)
#7. (B) Walter Huffman won (7-11,13-11,11-9,11-7)